A STRESSZ
Hogyan kezeld a feszültséget?
A stresszről
Selye János meghatározása szerint a stressz „a test nem specifikus válasza a testet ért igénybevételekre”.
Környezeti ingerek hatására az agy utasítja a szervezetet, hogy bizonyos hormonokat juttasson a véráramba, ezáltal a test reagálni tud a külső hatásokra. A stressz-hormonok által nagyobb energia áll rendelkezésre a szükséges válaszreakcióhoz. Ezt az energiát valamilyen fizikai formában ki kellene adnunk „üss, vagy fuss”, de a társadalmi szokások és elvárások miatt ezt sokszor elfojtjuk. A stressz hatását követő fizikai reakció normál helyzetben kisöpörné a felszabaduló hormonokat, de mivel ez elmarad, a szervezetben felhalmozódnak és így toxikussá válhatnak ezek az anyagok. Tartós stressz hatására kimerül a szervezet, blokkolódik, illetve pang az energiaáramlás.
Tehát a stressz tulajdonképpen életünk motorja mindaddig, amíg terhelhetőségünk határát át nem lépi.
A túlzott stressz viszont megbetegíthet. Mivel külső hatások minden pillanatban érnek minket, ezért nincs mód arra, hogy stresszmentes életet éljünk, hiszen a stressz (vagyis a külső ingerek) elkerülése az élet elkerülését jelentené. Meg lehet tanulni a stresszhelyzeteket egészségesen kezelni, amiben a csikung mellett számos öngyógyító technika is tud segíteni.
Fokozott stresszhelyzetben blokkolódik a gondolkodásunk, csökken a tudatosságunk, úgy érezzük, hogy nem vagyunk urai a helyzetnek. Ilyenkor általában a hibásan rögzült, vagy ösztönös viselkedési minták kapcsolnak be és nincs alternatívánk, vagy választásunk, hogy más módon kezeljük a problémát. Nem vagyunk képesek tisztán és gyorsan dönteni, gondolkodni, úgy érezzük, hogy nem tudjuk megfelelően kezelni, ami bennünk vagy körülöttünk történik.
Elveszítjük a céljaink felé vezető utat, nem látjuk a lehetőségeinket, és cselekvés helyett sokszor azt reméljük, hogy a probléma megoldódik magától, vagy egyszerűen eltűnik.
Stresszokozó tényezők:
életednek
Mivel jelenlegi választásainkat a múltban átélt élményeink befolyásolják, mai döntéseink pedig meghatározzák jövőnket, ezért ha feloldjuk a múltbeli stresszek által okozott blokkokat, a jelenben olyan döntéseket tudunk hozni, amelyekkel az általunk vágyott jövőt építhetjük. Ezáltal az önkorlátozó, rosszul rögzült viselkedésminták ösztönös használata helyett objektív döntéseket hozhatunk, és urai lehetünk életünknek.
![tulzott-szuloi-elvarasok](https://onlinecsikung.hu/wp-content/uploads/2019/02/túlzott-szülői-elvárások.png)
![álarc](https://onlinecsikung.hu/wp-content/uploads/2019/02/álarc.jpg)
![rossz-vagyok](https://onlinecsikung.hu/wp-content/uploads/2019/02/rossz-vagyok.jpg)
Bármely mozgás önmagában is stresszoldó. Az edzés segít megszabadulni a felhalmozódott salakanyagoktól. Azonban vannak olyan mozgásformák, amik hatásosabban tudják oldani a stresszt, mert nem csak a fizikai folyamatokat indítják be, hanem a test energetikai rendszerére is hatnak. A mozgás folyamán testünkben endorfin szabadul fel, ami boldogabbá is teszi lelkünket. Ilyen mozgások a jóga és a csikung is.
Kattints a képre.
A család, a munka, a párkapcsolat, a gyereknevelés, a környezeti és társadalmi hatások, mind-mind jelen vannak életünkben, amik különböző érzelmeket indítanak el bennünk. Saját hitrendszerünk szerint éljük meg az eseményeket, melyek olykor rengeteg feszültséget zúdítanak ránk. A világhírű EFT technika segít megszabadulni a stressztől és az ezzel összefüggésben lévő problémáktól, betegségektől.
Kattints a képre.
A megfelelő meditáció, az önmagunkban való elmélyülés, vagy az üresség állapotának megtalálása, jó rálátást biztosít életünk különböző aspektusaira. Saját belső forrásunk megtalálásával megoldásokat találhatunk problémáinkra. A csikung Nei Dan irányzata is sokat tud segíteni a belső elixír megtalálásában.
Kattints a képre.
Ha egyedül nem megy, segít a szakember
A kineziológus segíti kliensét:
- életmódja, életvitele, életszemlélete megújításában
- testi-lelki-érzelmi egészségének megőrzésében
- betegségek megelőzésében és gyógyításában
- az öngyógyító folyamatok beindításában
- betegségek mögött álló problémák, okok feltárásában
- önismeret kialakításában
- személyiségének fejlődésében
- minőségileg jobb élet elérésében
- képességei, tanulási készsége fejlesztésében
- adottságai kiterjesztésében
![kineziológia kineziológia](https://onlinecsikung.hu/wp-content/uploads/elementor/thumbs/kinez-o41vunbq3t1szq2ou5vgefb1zjbbe2egszhpgdjstc.jpg)